Jak určit výši startovného vašeho závodu? 2. díl
V minulém díle článku jsme si řekli, jak je to s cenou startovného a jak ho vnímá závodník. Nyní se podíváme na konkrétní příklad malého běžeckého závodu Kolem vymyšleného jezera, kde bude účast zhruba 72 dospělých a 40 dětí. Kategorie budou dle věku a pohlaví. Tedy celkem 10 dětských a 9 dospělých kategorií. Registrace budou pouze na místě, čas měřený na stopkách a výsledky v papírové formě, případně pak tabulka na jednoduché webové stránce. Jako sponzorský dar dostane organizátor od místních podnikatelů pár věcí jako hlavní ceny pro vítěze. Tolik tedy k našemu vymyšlenému závodu a pojďme se už podívat na nějaká čísla.
Pro zjednodušení berte všechny částky orientačně.
Příjmy
- Startovné dospělí 50 Kč a děti 10 Kč, 72x50 Kč + 40x10 Kč = 4000 Kč.
- Od hostitelského města dotace 5000 Kč.
Celkově příjmy 9000 Kč
💡Tip: Při hledání sponzora/partnera závodu nemusíte poptávat pouze peněžní dary. Zkuste poptat třeba půjčení vybavení, za které byste museli normálně platit.
Výdaje
Ceny pro děti: pro každého závodníka + rezerva, abychom předešli zklamáním
- 50x Tatranka 10 Kč
- 50x lízátko 6 Kč
- 50x diplom 3 Kč
- 30x medaile 15 Kč
- 30x stuha 7 Kč
Dětské ceny dohromady 1700 Kč
Ceny pro dospělé:
- 27x medaile 15 Kč
- 27x stuha 7 Kč
- 27x diplom 3 Kč
- 27x ceny pro vítěze 100 Kč (energy doplňky, které hradí organizátor)
Celkem 3 375 Kč
Zázemí závodu:
- 1x iontový nápoj - 350 Kč
- občerstvovací zastávka - 550 Kč (kelímky, banány a sušenky)
- 2x značící páska 500m - 500 Kč
- 100x startovní čísla - 1000 Kč
Celkem 2400 Kč
Organizace mimo den závodu:
- Webové stránky svépomocí - 1000 Kč (pronájem domény, webového prostoru, apod.)
- Příprava závodu - 500 Kč (povolení, poštovné a tisk, apod.)
Celkem 1500 Kč
Celkové výdaje 8975 Kč
Na tomto jednoduchém příkladu je vidět, že z této výše startovného na malý závod organizátorovi zůstane 25 Kč v kase. Je to velmi zjednodušený příklad, kde není započítán čas, který jste přípravou a organizací strávili, benzín, který projezdíte a další náklady, které vám (i mně) nevadí zaplatit ze svého. Co je ale problém, že zde není prostor pro případné více náklady (nákup malého organizačního stanu v případě nepřízně počasí, nového stolku pro akreditace, apod.) a další rozvoj závodu.
Jak tuto situaci zlepšit? Představme si, že ve městě, u kterého jezero leží, je stánek s rychlým občerstvením nebo restaurace. Organizátor si zde domluví čepování piva a nealko nápojů a prodej jídla. Do startovného pro dospělé vloží nápoj (15 Kč/0,5l) a jídlo (35 Kč/porci). Tedy organizátorovy náklady jsou o 50 Kč vyšší, ale startovné zvýší o 100 Kč na celkových 150 Kč. Najednou organizátor má o 3600 Kč víc, které může využít třeba na:
- Zlepšení zázemí závodu - koupě nebo zapůjčení vybavení pro závod
- Přidání dárku do tašky
- Pamětní medaile pro všechny závodníky, kteří dokončí závod
- Poděkování dobrovolníkům za organizaci, třeba u společného piva
Tedy závodníci za startovné vyšší o 100 Kč dostanou lepší služby a budou spokojenější. Kdo by chtěl odjíždět žíznivý a hladový ze závodu?
Spokojený závodník = dobré jméno závodu = noví závodníci = větší příjmy ze startovného = větší možnosti získat vyšší dotaci od města nebo více partnerů. Všechno zkrátka souvisí s tím, jak je závodník spokojený s tím, co za své peníze dostal. A snahou organizátora je udělat závodníkům ten nejlepší sportovní zážitek.
Výše startovného na první pohled odráží kvalitu vašeho závodu. Rozhodně se nebojte přidat na ceně a samozřejmě na službách a komfortu pro závodníky. Když se závodník chystá poměřit síly s ostatními, tak je to pro něj nová výzva, zážitek nebo zpestření tréninků. Pokud je startovné ve výši dnešní ceny piva nebo krabičky cigaret (naschvál nezdravé příklady :)), tak sami tušíte, že je zbytečně nízké i z pohledu závodníků. Nebojte se být lepší.
Kalkulace ceny zázemí
Na závěr ještě příklad na výpočet nákladů pro zázemí. Počítejme třeba 80 závodníků. Ne všichni si sednou a zůstanou po závodě odpočívat, takže vždy počítejte s místem na sezení zhruba pro 1/3 - 1/2 závodníků. Půjčení stanu 6x12m z půjčovny = 6000 Kč + 10x pivní set (2 lavice a stůl) = 2500 Kč. Jenom náklady, aby si mohli závodníci sednout, jsou tak 8500 Kč, což rozhodně není málo.
💡Tip: Zeptejte se ve vašem městě na úřadě, hasičů nebo dalších organizací, jestli nemají podobné vybavení. Zda by vám jej nepůjčili za nižší částku nebo za “flašku rumu”.
Závěr
Správné nastavení startovného je alchymie, stejně jako stanovení celého rozpočtu. Většinou máte do roka jen jednu možnost to nějak zkusit. Málokterý závodník vám poví, abyste zvedli startovné. Neberte náš článek jako přesný návod, jak postupovat, ale spíš jako inspiraci, jak závod vylepšovat a s ním i nastavit odpovídající cenu. Věříme, že postupné zvedání startovného spolu se stoupající úrovní závodů určitě nebude na škodu.
Mimochodem, úroveň závodu zvedají i registrace přes internet předem, které můžete snadno vytvořit pomocí naší služby naZavody.cz.